Hasznos tippek
5 lépés, hogy ne rázzon ki a hideg, ha felújítod a hidegburkolatot
Ha meguntad, elöregedett, esetleg penészes, foltos, akkor itt az ideje a hidegburkolat felújításának. Csupán néhány szabály ismerete és 5 lépés szükséges ahhoz, hogy feltuningold a csempét, járólapot.

Ne gyere hidegbe!

Csempék, járólapok, kőlapok. A jellemzően vizes vagy nagyobb igénybevételnek kitett helyiségekben elhelyezett burkolatok cseréje alapos tervezést és gondos kivitelezést igényel, de csupán néhány lépésből áll. Mutatjuk, mire figyelj!

1. lépés: Bontani vagy nem bontani: az itt a kérdés

Egyáltalán nem biztos, hogy le kell verni a csempét vagy fel kell szedni a járólapot, ha meguntad, kiment a divatból vagy már egy újat választanál. Amennyiben nem penészes, nincs nedvesedés, törött elem, és a kiszemelt új burkolat lehetőséget ad arra, hogy a régire ragaszd, akkor nem szükséges a bontás.

Hidegburkolat_Bontani_vagy_nem

Mire gondolunk? Például a vynil/SPC burkolóanyagra, ami minden helyiségben alkalmazható, hiszen 100 százalékban vízálló. Könnyen vágható és fugázni sem kell, felrakásához csak a megfelelő ragasztóra lesz szükséged.

A design-vinyl burkolatokat nem lehet a hagyományos, egyszerűbb PVC ragasztókkal leragasztani a tapadás, a nyírás, a hőmérsékletingadozás és a méretstabilitás miatt. Ezek rögzítése gyakran diszperziós ragasztók felhasználásával rögzítik. SPC esetében mindig a hozzá ajánlott ragasztóval dolgozz.

Bontásra akkor van szükséged, ha a burkolat sérült, hézagos vagy penészes. Méghozzá azért, mert ebben az esetben az alapproblémát – például páralecsapódás, vízszivárgás – kell megszüntetned.

Akkor is bontani kell, ha az új burkolat nem helyezhető fel egy másikra, csak közvetlenül a falra, padlóra, vagy ha kézzel, kalapáccsal átkopogtatva a felületet viszonylag sokszor hallasz kongó hangot. Ez jelzi, hogy azok a lapok már eleve instabilak, így alkalmatlanok arra, hogy új réteg kerüljön rájuk.

Ne feledd! A csempére csempe vagy padlólapra padlólap művelet szűkíti a helyiségeket. Ha ez probléma, akkor a berendezési tárgyak helyigényét is célszerű ellenőrizni, különös tekintettel a beépített berendezésekre, bútorokra és vezetékekre, de még a fali WC szettek nyomógombjára is.

2. lépés: Csakis tisztán

A lerakás, felragasztás por- és zsírmentes, sima felületet igényel, erre még ennél az egyszerű műveletnél is muszáj figyelni.

Alapos porszívózást követően erőteljes zsíroldó és vízkőoldó hatású tisztítószerrel menj végig a felújítani kívánt burkolaton, majd tiszta vízzel mosd le, és töröld teljesen szárazra.

3. lépés: Simítom így is úgy is

Ha mindent eltávolítottál, akkor a következő lépés az alapozó vagy mélyalapozó használata, különben a tapadóhíd sem fog megfelelően funkcionálni.

Alapozót elsősorban nedvszívó felületeken alkalmazz. A mélyalapozó elsősorban az elöregedett, krétásodott felületek esetében jöhet szóba. Miután felkented egy festőhengerrel, legalább 24 órát várj a száradással.

Ez után a tapadóhíd alkalmazása van soron, a sima és nem nedvszívó felületeken az egymással nem kompatibilis anyagok közötti tapadás elérése érdekében.

Ha ezt a lépést kihagyod, az új burkolat a ragasztóval együtt egyszerűen le fog válni.

Ellenőrizd egy vízmértékkel, mennyire egyenletesek a felületek, de az esetek többségében szükség lesz aljzatkiegyenlítésre. A kiöntéskor a még folyékony anyagot gyorsan húzd szét glettvassal vagy hosszú szintezővassal, esetleg légbuborék mentesítő tüskés hengerrel, majd várj a teljes száradásig.

4. lépés: Zárd ki a vizet!

A vízszigeteléssel folytasd a munkát. Ez sem megspórolható, a végeredmény enélkül nem lesz tartós, ugyanis a kád, zuhanyzó mögé kerülő víz egy idő után kárt fog tenni a burkolatban. A szárazanyag-víz elegyének elkészítéséhez szükséged lehet keverőgépre vagy egy egyszerű konyhai habverőre.

Mielőtt felhordanád, az éleknél, széleknél, sarkoknál – vízszintesen és függőlegesen is – használj hajlaterősítő szalagokat. Vigyázz, hogy jól tapadjon, ne gyűrődjön, legyen feszes és sima. Ezután két rétegben vidd fel az egyneműre kevert vízszigetelő anyagot, a két réteg között betartva az előírt száradási időt, és figyelj arra, hogy a második réteget az elsőre merőleges irányban hordd fel.

5. lépés: Ragaszkodj a minőséghez!

Jöhet az áhított burkolat felragasztása. Ügyelj rá, hogy a megfelelő ragasztóanyagot használd. Kültérre válassz flexibilis és fagyálló változatot, beltérre a legtöbbször elegendő egy bázis ragasztó használata. Nagyobb forgalmú helyiségeknél ugyancsak a rugalmas változatot javasoljuk. Nagyobb méretű csempék esetén ajánlatos kétoldalas felhordást vagy folyékonyágyas ragasztót alkalmazni, ami alakváltozásra képes alapfelületeken is.

Hidegburkolat_Ragaszkodj_a_minoseghez

 

Az anyagot függőlegesen és vízszintesen is dolgozd el. Különösen gondosan járj el az illesztéseknél, valamint a csövek, lefolyók nyílásainál. Csempevágóra vagy fűrészre, továbbá csiszolópapírra – az élek finomítása miatt – biztosan szükséged lesz. Ismét várd ki az előírt száradási időt.

6. lépés: Fugázni mindenki tud

Elérkeztél a befejező fázishoz. Vizes helyiségben használj vízlepergető tulajdonságú fugát. Sőt, léteznek antibakteriális és penészgátló hatásúak is. Először keverd csomómentesre az anyagot, majd picit pihentesd. Ha a csempén, járólapon kitüremkedő ragasztóanyagot látsz, akkor azokat szedd le még mielőtt fugázni kezdesz.

Hidegburkolat_Fugazni_mindenki_tud

A mérettartás okán a csempék között használj fugakereszteket.

A fugázó anyagot egyszerűen vidd fel egy fugázógumival, és nyomkodd bele a hézagokba. Ne aggódj, a felesleg később könnyen lemosható. Ha két rétegben felvitted az anyagot, akkor vízzel körkörös mozdulatokkal mosd be (ne tocsogjon a víztől a fugázógumi!), így dolgozod be a résekbe.

Ahol a két fal találkozik, oda ne fugázót, hanem szilikon anyagot tegyél. Ha ezzel is megvagy, akkor nincs más hátra, mint átmosni, tisztává tenni a felületet, és élvezni az új burkolatot.

Nos, ha ezt a fázist hidegvérrel végig tudtad csinálni, a további munkálatok sem fognak gondot okozni. Hamarosan újabb tippekkel érkezünk.

Üzleteinkben több mint száz gyártó termékei
  • PPG
  • SW
  • Cemix
  • Baumit
  • Wienerberger
  • Mapei
  • Siniat
  • Leier