Az 41/2000. (XII.20.) EüM-KöM együttes rendelet – az anyag egészségügyi veszélyessége miatt – már 2001. január 1-jétől betiltotta az azbeszt rostot tartalmazó termékek, anyagok forgalmazását és felhasználását. Mivel az ötvenes évektől igen népszerűvé vált tetőfedő anyag, a pala is tartalmaz azbesztet, igen összetett probléma elé néznek azok a háztulajdonosok, akiknek ingatlanát ez a fajta tetőzet borítja. Márpedig szép számmal akadnak ilyenek. Magyarországon a lakóépületek mintegy 14 százaléka palatetős. Palatetőt találhatunk régi építésű családi házakon – a 800.000 kockaház jelentős része is eredetileg síkpalával készült –, nyaralókon és sok mezőgazdasági épületen is.
A palatető elemeinek az eredetivel egyező pótlására nincs lehetőség, hiszen ilyeneket káros azbeszttartalma miatt már nem forgalmaznak. A lapokat nem szabad sem vágni, sem fúrni.
hiszen a törmelék veszélyes hulladéknak minősül, elszállításának kényes műveletét csak az arra kijelölt, speciális szaktudással és jogosítványokkal rendelkező cégek végezhetik. Ugyanakkor komoly műszaki (vízelvezetési, statikai, rögzítés technikai, épületfizikai) szempontokat vet fel a helyettesítő anyag kiválasztása, hiszen pl. ezeket az épületeket eleve úgy tervezték, hogy a falaknak, illetve a tetőszerkezetnek csak kis súlyt kellett megtartaniuk.
A cserepeslemez termék anyagvastagsága határozza meg a termék hosszú távú funkcionalitását. Minimum 0,5 mm legyen. Ezt a tetőfedője, bádogosa könnyen tudja ellenőrizni. Az acélmag vastagsága a termék élettartamáért felelős. A hosszú élettartamhoz minimum S250, de inkább S280 vagy S350 vastagság szükséges. Az acélon lévő cinkréteg biztosítja a korrózió elleni védelmet. A Z275 a hazai piacon elérhető legjobb minőség. A vékonyabb változatok alkalmazása esetén a tető hamarabb rozsdásodhat.
A cserepeslemez harmadik rétegként még egy színbevonatot is kap, amely extra védelmet nyújt a rozsda ellen, miközben az esztétikus megjelenést is biztosítja. Ennek a típusa és a vastagsága is fontos: minimum 25-35 ym. A prémium minőségű acéllemezek nagy táblás kiszerelésben, méretre gyártva készülnek, ezért nem keletkezik anyagfelesleg. A tetőfedő szakemberek egyszerűen ki tudják számolni felméréssel a szükséges anyagmennyiséget, kiegészítőket.
Mivel a termék kis önsúlya miatt a palaető felújítása során minimális többletterheléssel kell számolni, így máris áthidalhatóvá válnak a szerkezeti komplikációk. Továbbá nem kell elbontani a régi palát, nem kell elszállíttatni a veszélyes hulladékot, és hosszú időre tartós új tetőfedés fogja védeni az épületet, ezért ez igen gazdaságos felújítási módszer, amely a nagyszilárdságú anyagnak, a tökéletes vízzáróságnak és a mechanikai hatásokkal (pl. komolyabb viharok, jégeső, porhó) szembeni ellenállóságának köszönhetően egyszersmind igen korszerű technológia. A kiváló műszaki paramétereken túl a legdivatosabb trendeknek vagy akár a klasszikus ízlésnek is megfelelő, esztétikus tetőzet valósítható meg a sokféle színárnyalatban, mintázatban és profilméretben.
Az acél alapanyagú, új cserepeslemez fedés alatt lévő, a külső környezeti hatásoktól védett régi pala anyag már nem fog egészségügyi kockázatot jelenteni.
A cserepeslemezek több tízezer családi ház, társasház illetve ipari létesítmény különböző tetőtípusaira kínálnak megoldást a palatető felújítása során. A tetőfedéshez használt régi tetőpalák kb. 10-15 %-ban tartalmaznak káros azbeszt szálakat, amelyek csak az anyag szétmorzsolásakor, roncsolásakor (fűrészelés, törés, stb.) kerülnek a levegőbe és jelentenek veszélyt az egészségre. Amennyiben ilyen jellegű károsodás még nem következett be, ez teszi lehetővé, hogy a még megfelelő állapotban lévő palafedésre - annak elbontása nélkül - új segédváz, és arra teljesen új cserepeslemezes tetőrendszer kerüljön.
Ha ez megfelelő eredményt, hozott megkezdődhet a régi palafedésen keresztül fa segédváz (ellenlécre léc vagy deszkázat) szerelése a meglévő tetőszerkezethez, statikailag méretezett átmenő csavarokkal. Amennyiben a megmaradó palafedés másodlagos vízelvezetés céljára alkalmas, akkor tetőfólia elhelyezése nem szükséges, ellenkező esetben páraáteresztő („lélegző”) fólia beépítése szükséges az új tetőfedés alá. Az itt kialakuló légrést ki kell szellőztetni a pára elszállítása érdekében, ezáltal egyrészt elkerülhető a vizesedés, beázások és penész megjelenése, másrészt a tetőtér hővédelme is jelentősen javul. Az új tetőfedés lehet egyszerűbb megjelenésű gazdasági vagy melléképületnél
A biztonságos és esztétikus vízelvezetés biztosítása érdekében az elavult, károsodott ereszcsatornát is javasoljuk lecserélni.