Külső szempontoknál az épület jellege mindig mérvadó. Többek között ha modern az ingatlanod, még a fahatású ablak is megjelenik, addig ez a minimál stílusnál kevésbé jellemző. A mediterrán típusú házaknál, már sokszor a szín és színtartósság is igazán lényeges. Fontos továbbá az üveg rétegrendek, hogy az ablakunk 2-3 rétegű, illetve 5-6-7 kamrás , hiszen forgalmasabb környéken a hangszigetelés, tájolás szempontjából igazán döntő szempont lehet a kamrák száma. A színeknél lényeges, hogy világosabb, fehér, vagy a mostanában divatos sötétebb felület nagyobb felmelegedést eredményezhet. Ez nagyobb méretű nyílászárók esetén a működését befolyásolhatja.
A méretezés is lényeges szempont. Átlag magasságú ajtóknál ez 210 cm. Természetesen ha kosárlabdás magassággal áldottak meg, vedd figyelembe, hogy lehajtott fejjel közlekedni a saját lakásodban, nagyon kényelmetlen lehet. Fontos, hogy egymás mellett elhelyezkedő ajtók azonos magasságúak legyenek.
A tetőtér beépítés virágkorát éli. A tetőterek beépítésével plusz lakóterek alakulnak ki amihez fontos a megfelelő mennyiségű fény bejuttatása. Egy vagy több jól kiválasztott ablak megfelelő árnyékolásokkal (külső belső árnyékolók illetve szúnyoghálók) rendkívül komfortossá teheti ezeket a helyiségeket.
Műanyag homlokzati nyílászárók esetén beszélhetünk 3-5-6-7 kamrás profilokról. A kamrák hő és hangszigetelésre szolgálnak, illetve ezek adják az ablak stabilitását.Minél több a kamraszám annál jobb a szigetelés. A kamrák számának emelkedése általában a tok és szárnyszerkezet szélességét is növeli és ezzel arányosan emelkedik a beépítési mélység, ami az ablakprofil vastagságát jelenti.
A mai modern tökéletesen záródó nyílászáróknál elengedhetetlen a napi többszöri szellőztetés egy lakásban, a páratartalom szabályozása miatt. Bizonyos helységekben javasolt a légbevezetők beépítése (fürdőszoba , konyha, gépészeti helység).
Egyre népszerűbbek a modern egyedi méretre gyártható karcálló úgynevezett CPL felületű utólag szerelhető ajtók. Opcionálisan, több lehetőséggel szerelik. Szerkezeti típusai papírrácsos, forgácsbetétes, lenrost tartalmú, küszöb nélküli, normál vagy automata küszöbbel.
Különböző zárszerkezet helyiség funkciójának figyelembe vételével kell választanunk. PZ biztonsági, normál kulcsos BB vagy WC zár vizes helyiségekbe.
Az épület jellegéhez igazítva a klasszikus szépen kidolgozott fa belső ajtók natúr vagy festett kivitelben vevői igényekhez igazítva a belső tér meghatározó elemei lehetnek.
Belső térben bátrabban lehet variálni a színeket. Kisebb fény nélküli helyiséget mint egy folyosó kiemelik a világos színek míg egy sötétebb szín a bútorokkal összhangba hozva az eleganciát tükrözheti.
Családi házon belül ahol páran használják a belső ajtókat ott elegendő lehet a papírrács szerkezet. Nagyobb igénybevétel esetén mint például irodák, szórakozóhelyek, ahol kevésbé kímélik az ajtókat ott mindenképpen javasolt lehet a forgácsbetét erősítés.
Mindig lényeges az árnyékolás. Nem csak a beláthatóság miatt, hanem a hőtartás miatt is. Kültéri, klasszikus nyílászáróknál, hőzáró, terjes vaksötétséget adó rolók, redőnyök, reluxák teljes tárháza várja, hogy védje lakásod felmelegedését a nagy nyári napokon. Tetőtéri ablakoknál, ez kicsit bonyolultabb, hiszen nyitni is szeretnéd az ablakot, ám itt sem kell lemondanod a hűs nyári szobáról. Akár saját márkás akár utólagosan szerelhető rolók állnak a rendelkezésedre, melyeket az ablak nyíló részére szerelve, könnyedén tudsz használni.