Kültéri burkolatok kialakítására a funkció, az esztétikum és a terhelés függvényében számtalan megoldás létezik. Ezek közül a legelterjedtebb rendszer a zúzottkő ágyazatra fektetett természetes vagy mesterséges burkolókövekből készült térkő burkolat.
Népszerűségét annak köszönheti, hogy több előnyös tulajdonsága is van. Egyrészt kivitelezése viszonylag egyszerű, nem igényel kötőanyagot vagy drága segédanyagokat, az esetleges hibák pedig könnyen javíthatók. Másrészt a rugalmas ágyazásának köszönhetően a nagy terheléseknek is ellenáll, így valóban tartós megoldásnak számít. Harmadrészt a rétegrend nem fagyérzékeny és részben vízáteresztő, ami szintén növeli az élettartamát.
A zúzottkő ágyazatra fektetett térkőburkolatok kialakításánál is figyelembe kell venni bizonyos tényezőket, amelyek az alkalmazhatóságot és a tartósságot befolyásolják a felsorolt előnyök tükrében.
Alapszabály, hogy mindig alulról fölfele haladva, három lépésben, lépcsőzetesen csökkentjük a szemszerkezet méretét (0-56 mm fagyvédő; 0-22 mm teherhordó; 2-4 mm ágyazó). Szükség esetén kiegészítő vízelvezetésre (pl. draincső) is szükség lehet.
Fontos tényező a rétegrend részben vízáteresztő tulajdonsága is. Ennek köszönhetően kisebb eséllyel alakulnak ki pocsolyák a térkőfelületen, amit ennek ellenére minimum 2 %-os oldalirányú lejtéssel kell kialakítani, hogy a nagy mennyiségű csapadék elvezetése is biztosított legyen.
A tartósság szempontjából különösen előnyös, hogy a tárgyalt megoldásnál az elemek roncsolás nélkül visszabonthatók és újból visszaépíthetők, így a javításoknak vagy a térkő alatti utólagos munkáknak nem marad látványos nyoma. Ez azonban csak akkor kivitelezhető, ha a kövek közötti fugák épek és karban vannak tartva, ezáltal a térkőelemek nem feszülnek egymásnak túlzottan.
Szót kell ejteni arról is, hogy a zúzottkő ágyazatban – a betonnal ellentétben – nincs kötőanyag, így a terhelések hatására nem roncsolódik, nem törik, nem megy tönkre. E rugalmasságnak köszönhetően legfeljebb lokális süllyedések keletkezhetnek, amelyek az előbb említett módon könnyen javíthatók.
A tartós és ellenálló réteg kialakítása érdekében gondosan kell meghatározni az ágyazat vastagságát és szemeloszlását, valamint gondoskodni kell a kellő tömörítésről és szükség esetén az altalaj cseréjéről, stabilizálásáról (pl. geotextíliával) is.
A kültéri burkolatok végső megjelenését a lerakott térkő mellett a kialakult fugakép határozza meg. Ezt szintén több fontos tényező befolyásolja.
Az egyik a megfelelő fugaszélesség, amelyet különböző paraméterek alapján lehet meghatározni. A gyártott beton térkövek az esetek nagy részében rendelkeznek egy, az anyagukból kialakított oldalsó távtartó barázdával. Ennek mérete 2-4 mm között mozog, és úgy van kialakítva, hogy a távtartók találkozzanak a lerakásnál, vagyis a fuga szélessége ennek kétszerese lesz (4-8 mm).
Fontos tényező a megfelelő fugázóanyag is, amellyel szemben többféle elvárás van. Egyrészt legyen nagy szilárdságú és morzsolódásmentes, hogy bírja az összenyomódásból származó feszültséget és a fugával páhuzamos irányú súrlódás koptató hatását. Másrészt legyen fagyálló. Harmadrészt megfelelő szemszerkezettel és szemcseformával kell rendelkeznie azért, hogy ne tömődjön el és a szemcsék képesek legyenek egymáson gördülni.
Ennek az összetett követelményrendszernek kiválóan megfelel a Cemix Quarzsand elnevezésű terméke, amely egy zsákos kiszerelésben kapható, tűziszárított, osztályozott szemszerkezetű és nagy szilárdságú kvarchomok.
Ezen kívül fontos, hogy szemszerkezetének köszönhetően a fugahomok ne folyjon bele, és így ne tűnjön el a fugákból. Ezeknek a kritériumoknak tesz tökéletesen eleget a Cemix Natursand nevezésű terméke, amely osztályozott szemszerkezetű, fagyálló tulajdonságú dolomit homok.